סוגי תחרויות טניס בישראל לילדים ולנוער

מאמר זה מתאר את סוגי תחרויות הטניס הנערכות בארץ.

במהלך שנה קלנדרית (ינואר-דצמבר) נערכים עשרות טורנירים ותחרויות מסוגים שונים ובמחוזות שונים בארץ.

ילדים אשר רק החלו לשחק טניס ומתאמנים באופן סדיר לרוב יחלו את קריירת המשחק שלהם בתחרויות פנימיות של מועדון הטניס אליו הם משתייכים.

סבב ישראל

סבב ישראל הינה תחרות המתקיימת בצפון ובמרכז הכוללת תחרויות טניס כלל ארציות לילדים ונוער ברמות של מתחילים ומתקדמים ללא דירוג ארצי או בעלי דירוג נמוך ומנוהלת ע"י מועדוני הטניס במחוז הצפון והמרכז. הסבב מורכב מחמש תחרויות המתקיימות ברחבי הארץ לאורך השנה, וכולל קטגוריות של מיני טניס (על הריבועים), קטגוריות ¾ מגרש ו מגרש מלא.

סבב ווילסון

סבב וילסון הינה תחרות בשיתוף מרכזי הטניס והחינוך בישראל, מרכז עצמה ואיגוד הטניס בישראל המתקיימת בצפון ובמרכז ומקנה דירוג ארצי למשתתפים. הרשמה לסבב השנתי כוללת 6 טורנירים וחברות באיגוד הטניס.

תחרויות אזוריות

השלב הבא הינו תחרויות אזוריות לפי מחוזות, שם הרמה כבר יותר גבוהה והשחקנים לרוב כבר עם דירוג אישי בארץ. התחרויות משוחקות לרוב בחופשים, סוכות, חנוכה, פורים, פסח ושבועות וכמובן בחופש הגדול. בתחרויות אלה כבר מקבלים נקודות דירוג ארציות.

תחרויות ארציות

אחרי שהשחקנים כבר מדורגים, הם יכולים להירשם למוקדמות של תחרויות ארציות ולנסות להיכנס לתחרות הארצית לפי הדירוג. התחרויות הארציות נחשבות גם "אליפות ישראל לנוער" ובכל שנה נערכות 6-8 תחרויות. לתחרות ארצית נכנסים 32 שחקנים, 22 המדורגים הבכירים, 8 שחקנים שעולים מהמוקדמות ו-2 WC (כרטיס חופשי). המוקדמות מוגבלות למקסימום 64 שחקנים לפי דירוגם או על בסיס מקום פנוי.

במסגרת התחרויות הארציות מתקיים גם "סבב נייק".הנערך כשיתוף פעולה של איגוד הטניס וחברת "נייק" הבינלאומית. בסבב זה נערכות 6 תחרויות כ + מאסטרס. שתי תחרויות מיוחדות של הסבב ועוד 4 מסבב התחרויות הארציות של איגוד הטניס: פסח, שבועות, קיץ 1, קיץ 5.

"סבב נייק" מיועד לשחקנים בגילאים 12 ו-14 כאשר הזוכים בתחרות הסופית יקבלו מענק בסך 700$ להשתתפות בטורניר "נייק" העולמי בהשתתפות 24 מדינות.

במהלך השנה מארגן איגוד הטניס בישראל את ליגות איגוד הטניס, מועדוני הטניס מרכיבים קבוצות המשתתפות בליגות השונות לפי גילאים. מסגרת זו נקראת גם "ליגת ווינר".